Prekių katalogas

Ergonominė balno formos kėdutė SALLI: 10 sveikatai palankių veiksnių

Ergonominė balno formos kėdutė SALLI: 10 sveikatai palankių veiksnių

Šie pastebėjimai apibūdina poveikį, kuris pasiekiamas tik naudojant aktyvios dviejų dalių balno formos kėdutes. Kadangi sėdint ant tradicinės vienos dalies balno formos kėdės dažniausiai kyla daugybė nepatogumų, susijusių su laikysena, lytinių organų ir vidinių dubens organų sveikata.

Sėdėjimas panašioje padėtyje lyg jotumėte žirgu iš esmės skiriasi nuo tradicinio sėdėjimo. Tai teigiamai veikia visą kūną, kraujotaką ir medžiagų apykaitą. Taigi, pagrindiniai ergonomikos tikslai yra sumažinti medžiagų apykaitos sutrikimus ir pašalinti neigiamus veiksnius sveikatai.

Svarbiausias teigiamas poveikis, naudojant balno formos kėdę, yra sutelktas į stuburą, pradedant nuo apatinės nugaros dalies iki kaklo slankstelių. Sėdėjimas teigiamai veikia laikyseną, kraujotaką apatinėse galūnėse, lytinius organus, išorinius ir vidinius dubens organus, raumenis ir sąnarius, žarnyno veiklą, kvėpavimą, galvos smegenų kraujotaką bei lemia smegenų ir akių budrumą.

Sėdėjimas dviejų dalių balno formos kėdėje, panašioje padėtyje lyg jotumėte žirgu, leidžia pagerinti gyvybines funkcijas mankštinantis, atsilenkiant nuo kėdės ir pakreipiant kūną. Šie judesiai suaktyviną sėdėjimą dirbant ir taip pagerina darbo sąlygas.

Kai žmonės pradeda taisyklingai sėdėti, vien tai teigiamai veikia organizmą. Dėl taisyklingos sėdėjimo padėties žmonės pradeda geriau suvokti savo kraujotaką, raumenų įtampą, nugaros sveikatą, laikyseną, medžiagų apykaitą ir taisyklingo sėdėjimo padėtį, ir tai dar labiau skatina pagerinti sėdėjimo padėtį.

Šio puslapio teiginiai grindžiami šiais šaltiniais:
Michael Adams, Nikolai Bogduk, Kim Burton, Patricia Dolan: The Biomechanics of Back Pain
David A. Rubenstein, Wei Yin, Mary D. Frame: Biofluid Mechanics, an Introduction to Fluid Mechanics, Macrocirculation, and Microcirculation
Marcus J. Seibel, Simon P. Robins, John P. Bilezikian: Dynamics of Bone and Cartilage Metabolism, Principles and Clinical Applications

Dubens raumenims

Didelis nusilpusių dubens raumenų ir ginekologinių problemų rizikos veiksnys yra spaudimas dubens srityje. Sėdėjimas netaisyklingoje padėtyje padidina šį spaudimą, o sėdėjimas taisyklingoje padėtyje jį pašalina. Dubens dugno raumenys yra aktyvuojami sėdint balno formos kėdėje. Remiantis EMG tyrimais, pasilenkiant virš atraminės kojos (iki žemos lentynos, spausdintuvo ir pan.) naudojant dviejų dalių balno formos kėdę yra puikus pratimas dubens dugno raumenims.

Kraujo cirkuliacijai 

Žmogaus kūne yra apie 4 litrai kraujo ir apie 3-4 kartus tiek limfos skysčio, kuris surenka blogas ląsteles ir patogenus iš kūno ir perneša juos į kraujagysles esančias 600–700 kūno limfmazgių. Arterijų kraujo cirkuliacija yra tik apie 25% viso kraujo, tai yra apie vienas litras kraujo. Visi kiti skysčiai yra žemo slėgio sistemose, kurias paprastai ir lengvai trikdo - nejudrumas, įprastas sėdėjimas, kai dideli spaudimo plotai yra susidarę šlaunų ir dubens srityse, įtempti nugaros ir pečių raumenys bei spaudimas pilvo srityje dėl netaisyklingos laikysenos ir aptemptų drabužių. Sėdėjimas dviejų dalių balno formos kėdėje, ypač naudojant aktyvią sėdynę bei laisvų drabužių dėvėjimas gali padėti išlaikyti sveiką kraujotaką ir medžiagų apykaitą sėdinti.

Estetiniai išvaizdai

Galima pagrįstai teigti, kad tinkamai naudojant balno formos kėdę, jūsų išvaizda taip pat pagerėja. Pagerėjus apatinių galūnių kraujotakai sumažėja patinimas, celiulito ir venų varikozė vystymasis. Be to, pagerėjus laikysenai viršutinė kūno dalis atrodo geriau, nes pečiai tiesėja, o kaklas ir galva laikomi iškelti.

Žarnyno ir dubens srities sveikatai

Pagerėjus viršutinės kūno dalies laikysenai, sumažėja spaudimas pilvo srityje, plonosioms žarnoms ir storosios žarnos dalims, o skrandis nebespaudžiamas tarp dubens ir krūtinės. Padidėjęs raumenų aktyvumas skrandžio srityje taip pat pagerina žarnyno veiklą. Visa tai teigiamai veikia žarnyno veiklą (peristaltiką ir jos efektyvumą) bei bendrą žarnyno sveikatą. Mūsų šiuolaikiniame gyvenimo būde žarnyno sveikatą silpnina ir per mažas raumenų aktyvumas. Vienos dalies tradicinės ir balno formos kėdės taip pat spaudžia išangę ir tiesiąją žarną, sulėtindamos ar atidėdamos tuštinimosi procesą. Lėta žarnyno veikla arba ilgas maisto buvimas organizme yra susijęs su įprastomis žarnyno ligomis, nuo kurių kenčia nemaža dalis gyventojų. Sėdėjimas laikantis taisyklingos padėties yra stipri prevencinė priemonė.

Kelio ir klubo sąnariams

Kai naudojate tradicinę kėdę, tarp šlaunų ir viršutinės kūno dalies, taip pat kelių, susidaro 90 laipsnių kampas. Aštrus kampas įtempia pagrindines sausgysles ir raiščius ir sukuria didesnį kremzlių spaudimą. Tai daro žalingą poveikį klubų ir kelių sąnarių metabolizmui. Tradicinio sėdėjimo metu viršutinės kūno dalies svoris padidina spaudimą klubo sąnario viršutinei kremzlei. Sėdint balno formos kėdėje klubai ir keliai yra 135 laipsniu kampu, o tai sumažina kremzlių spaudimą, pagerina medžiagų apykaitą ir sumažina sąnarių negalavimų riziką. Balno formos kėdė yra aukštesnė už vidutinę biuro kėdę, todėl yra sveikesnė kelių sąnariams atsistojant.
Limfos tekėjimas

Žmogaus kūne yra limfos skysčio ir 4–6 litrai kraujo, limfa yra filtruojama 600–700 limfmazgių. Visi skysčiai juda per 400 000–500 000 km kraujagyslių, po 7 000 km kiekviename minkštųjų audinių kilograme. Tik vienas litras kraujo yra pumpuojamas dėl širdies darbo. Likę skysčiai juda dėl raumenų ir kitų minkštųjų audinių aktyvumo ir judesių.
Mūsų įprasti ir šiuolaikiški įpročiai: netaisyklinga laikysena sėdint, aptempti drabužiai, prasta mityba ir fizinis neaktyvumas - sutrikdo šias jautrias organizmo sistemas. Dėl to kyla įvairių sveikatos problemų ir diskomfortas. Kraujo cirkuliacijos jautrumas gali būti pademonstruotas tiesiog uždėjus pirštus ant riešo venų ir lengvai paspaudžiant pirštu, tai parodo, kaip lengvai gali būti sutrikdoma kraujo cirkuliacija.

Naudodamiesi dviejų dalių balno formos kėdę sumažinsite minkštųjų audinių spaudimą dubens srityje, drabužiai išliks laisvesni, kadangi sėdėsite taisyklingoje padėtyje ir išlaikysite galūnes sulenktas mažesniu kampu, suaktyvinsite raumenų veiklą ir taip suaktyvinsite kraujotaką ir limfinę sistemą. Teigiama poveikis yra didžiausias spaudimą patiriančiose vietose (kurias sukelia įprastos biuro kėdės), tokiose kaip šlaunys, sėdmenys, lytinių organų sritis, nugara ir apatinės galūnės. Kraujo apytaka pagreitėja ir dažniausiai įtemptoje vietoje - viršutinėje nugaros dalyje. Sėdėjimo balno formos kėdėje taip pat teigiamai veikia apatines galūnes, nes klubo ir kelio kampai tampa platesni ir atviresni, palengvina kojų judėjimą ir raumenų funkcionavimą. Sėdint balno formos kėdėje kaulai laiko didžiąją dalį kūno svorio, o tai savo ruožtu palengvina šlaunų ir sėdmenų spaudimą. Taip pat naudinga pasirinkti dėvėti laisvas kelnes ar sijoną bei apatinius drabužius, kurie nėra per ankšti. Palankiausia alternatyva leidžianti laisvai cirkuliuoti kraujui būtų laisvesni drabužiai, nespaudžiantys juosmens.

Nugarai

Tradicinis sėdėjimas kėdėje išlaikant 90 ° kampą klubuose ir keliuose neišvengiamai verčia žmones susilenkti. Sėdint balno formos kėdėje, šlaunys yra 90 ° kampu viena kitos atžvilgiu ir nukreiptos žemyn maždaug 45 ° kampu. Dubens sritis yra pasvirusi į priekį, o ne atgal, kaip tradicinio sėdėjimo metu. Kitaip tariant, sėdint balno formos kėdėje dubens sritis yra „stovėjimo“ padėtyje ir tokiu būdu palaikoma taisyklinga nugaros laikyseną kuri yra pasiekiame automatiškai. Juosmens slanksteliai yra natūralioje padėtyje, o apatinė nugaros dalis sudaro taisyklingą kreivę.

Šią pozą galima išlaikyti tik sėdint dviejų dalių balno formos kėdėje, kuri nespaudžia lytinių organų srities ir taip leidžia patogiai pakreipti dubens sritį į priekį. Tokia juosmens slankstelių padėtis apsaugo nuo žalingo apatinės nugaros dalies pažeidimo ir daugeliu atvejų sumažina tipinių apatinės nugaros dalies skausmų atsiradimo riziką. Be to, pagerėja apatinės nugaros dalies kraujotaka, nes taisyklinga laikysena palengvina raumenų įtampą ir pagerina nugaros raumenų aktyvumą. Padidėjusi kraujotaka, savo ruožtu, padidina deguonies ir maistinių medžiagų kiekį raumenyse, kurių nebuvimas yra viena pagrindinių degeneracinių stuburo diskų ligų priežastis.

Kadangi diskai ir raiščiai neturi savo kraujotakos (o slanksteliuose taip pat labai silpna kraujotaka), būtina, kad apatinė nugaros dalis turėtų gerą kraujo cirkuliaciją, kad audiniai galėtų gauti pakankamą kiekį maistinių medžiagų ir deguonies bei pašalintu sukauptas blogąsias ląsteles. Palaikant fizinį aktyvumą nugaros dalyje arba palaikant taisyklingą laikyseną, ši medžiagų apykaita veikia tinkamai, taip yra todėl, kad apatinės nugaros dalies arterijos yra stebėtinai mažos ir reikalauja tinkamos raumenų veiklos bei atsipalaidavimo, kad patektų pakankamai kraujo ir būtų išvengta audinių degeneracijos.

Sėdint tinkamoje padėtyje - balno formos kėdėje, galima lengvai ir natūraliai judinti visą kūną, suteikiant apatinės nugaros dalies raumenims judėjimo laisvę lyg atliekant mankštos pratimus. Viršutinė kūno dalis juda, kai kėdė sukama arba atliekami judesiai siekiant daiktus. Šie judesiai puikiai padeda sumažinti pavojingą neveiklumą sėdint. Judėti ar pasiekti daiktus naudojant dviejų dalių balno formos kėdę yra nesudėtinga ir nerizikinga, nes kojos tvirtai laikosi ant grindų ir atremtos kojos palaiko taisyklingą laikyseną. Teisingas nugaros raumenų naudojimas palaipsniui gerina laikyseną ir apsaugo nuo skoliozės sukeltų negalavimų.

Sėdint vertikaliai balno formos kėdėje, taip pat rečiau patiriami sėdmenų nervų skausmai, nes sulėtėja apatinės nugaros dalies degeneracija. Paprastai sėdmens nervas yra dirginamas (ir sukelia skausmą), kai nervo kanalas tampa per daug susitraukęs dėl disko išplatėjimo. Nervų kanalas gali būti užspaustas ir po kaulų struktūros pokyčių, atsirandančių dėl apatinės nugaros dalies degeneracijos. Dviejų dalių balno formos kėdės judesio mechanizmas leidžia daug lengviau pasiekti daiktus sėdint, be to, pagerina kraujotaką (taip pat ir limfos apytaką) bei raumenų aktyvumą, ypač apatinėje nugaros ir dubens srityje. Judesio mechanizmas leidžia judėti natūraliai ir nepastebimai.

Galvos smegenų kraujotakai

Iki 25% visos kraujo cirkuliacijos pasiekia galvos sritį. Kraujagyslės yra siauroje vietoje tarp kaklo slankstelių, gerklės ir išorinių kaklo raumenų (daugiausia kraujagyslių yra tarp raumenų vadinamų Sternocleido-mastoides). Dėl visų statiškų galvos ar kaklo pozų raumenys įsitempia ir sumažėja kraujotaka pagrindinėse kraujagyslėse. Pagrindinė vena (Jugularis Interna) iš tikrųjų yra pasvirusi į Sternocleidomastoides. Jei raumuo yra įsitempęs, kraujotaka sulėtėja, padidėja kraujospūdis galvos smegenyse ir jaučiamas galvos skausmas. Taisyklinga kaklo laikysena gali būti pasiekta tik tada, kai visa nugara yra taisyklingos laikysenos. Dviejų dalių balno formos kėdė skatina taisyklingą laikyseną ir užkerta kelią minėtoms problemoms.

Naudojant aukštos kokybės balno formos kėdę smarkiai padidėja deguonies įsisavinimą. Sumažėja standumas ir skausmai krūtinėje, šonkauliuose ir viršutinėje nugaros dalyje. Taip pat sumažina raumenų įtampa ir skatina taisyklingą laikyseną, leidžia lengviau kvėpuoti ir palengvina visos kvėpavimo sistemos darbą tuo pačiu leidžia krūtinei laisvai išsiplėsti, o to pasėkoje kvėpavimas tampa gilesnis. Pagerėjęs deguonies suvartojimas padidina deguonies kiekį visame kūne ir mažina nuovargio atsiradimą.

Peties sąnarių ir riešo kanalo sindromo sveikatai

Pečių sąnario problemos būdingos profesijoms, kuriose kampas tarp viršutinės kūno dalies ir žasto yra didesnis nei 30 laipsnių, pavyzdžiui, odontologijoje. Naudojant balno formos kėdę, kampas paprastai būna mažesnis nei 30 laipsnių ir padeda išvengti pečių sąnario problemų. Žalingi, aštrūs riešo kampai, pasikartojantys judesiai ir raumenų įtempimai, kartu su suspaustais nervais pečių srityje, dažniausiai sukelia riešo ir rankos problemų. Pašalinant spaudimą kaklo ir pečių srityje bei laikant pečių sritį tinkamoje padėtyje bei sėdint taisyklingoje padėtyje ir turint gera rankų atrama palaikant beveik tiesiai riešo padėtį mažina problemų atsiradimo riziką.

Genitalijų srities sveikatai

Maždaug 50% suaugusiųjų Europos gyventojų periodiškai kenčia nuo tam tikrų fizinių seksualinių sutrikimų, ir jų skaičius sparčiai auga. Mes ilgą laiką sėdime ant savo privačių vietų, todėl tai yra logiška, kad sėdėjimas daro didelę įtaką mūsų lytinių organų kraujotakai, nervų funkcijoms ir medžiagų apykaitai.

Vyrai linkę sėdėti pasvirę dubens sritį atgal. Tai nesąmoningas būdas sumažinti spaudimą varpos srityje, kur yra nervai ir kraujagyslės, vedantys į lytinius organus. Naudojant dviejų dalių balno formos kėdę, apatinė varpos dalis nėra veikiama tokio paties spaudimo, kaip naudojant vienos dalies balno formos kėdę. Žalingas pudendalo nervo ir kraujagyslių suspaudimas pašalinamas beveik visiškai. Be to, kai sėdint kūno svorį laiko atraminiai kaulai (ischialiniai gumbai), limfos apytaka veikia geriau.

Vyrai taip pat savo šlaunis laiko toliau viena nuo kitos, kad sumažintu spaudimą savo sėklidėms -  kelnės ir jų siūlės įsitempia vyrams sėdint, ankšti drabužiai sėklides laiko per arti šilto kūno. Spermos gamyba yra labai jautri sėklidės temperatūros kilimui. Įprasto sėdėjimo metu sėklidžių temperatūra dažnai gali pakilti iki 37 ° C. Tai yra viena iš priežasčių, dėl kurių sumažėja spermos kokybė. Dviejų dalių balno formos kėdė atvėsina sėklides iki optimalios 33 ° C temperatūros.

Dviratininkams vyrams stiprus spaudimas šalia gaktos kaulo audinių sukelia impotenciją ir sėklidžių vėžį. Tas pats reiškinys taip pat ėmė pasireikšti vyrams, naudojantiems vienos dalies balno formos kėdes. Taip pat nustatyta, kad važiavimas dviračiu pakenkia moterių išoriniams lytiniams organams ir dėl to sumažėja jautrumas. Naudojant vienos dalies balno formos kėdes ir motociklininkai taip pat gali patirti jautrumo sumažėjimą. Įtempti drabužiai ir ilgalaikis sėdėjimas su sumažina kraujo cirkuliaciją, o pėdkelnių dėvėjimas ir higieninių įklotų naudojimas padidina infekcijų riziką moterų lytiniuose organuose. Sėdėjimas dviejų dalių balno formos kėdėje šią riziką sumažina. Daugeliui moterų netinkamas tarpas arba balno formos kėdė be tarpų yra nepatogi gaktos kaulo srityje, nes nervai ir kraujagyslės suspaudžiami tarp sėdynės ir gaktos kaulo. Dėl tokio spaudimo sumažėja kraujo cirkuliacija, o tai jau savaime kelia pavojų sveikatai.

Kėdės tarpas skatina tiek vyrus, tiek moteris pakreipti dubens sritį į priekį, nepatiriant nepatogaus spaudimo gaktos kaulių ir lytinių organų srityje. Tai padeda išlaikyti juosmens laikyseną natūralioje padėtyje. Taigi, dviejų dalių balno formos kėdė palengvina spaudimą genitalijoms ir išlaiko saugų kampą tarp šlaunų ir viršutinės kūno dalies.

Mobilumui

Tradiciškai daugelis darbų apima stovėjimą visą dieną. Darbas naudojant balno formos kėdę yra puiki ergonomiška alternatyva. Sėdint ant balno formos kėdės, darbuotojai yra maždaug tokio paties aukščio kaip ir stovintys klientai. Patiriamas mažesnis apatinės nugaros dalies tempimas ir pagerinama apatinių galūnių kraujotaka padeda darbuotojui išlikti geros nuotaikos ir išlaikyti aukštą klientų aptarnavimo kokybę.

Naudojant balno formos kėdę su ratukais, darbuotojas gali be vargo judėti vos atsispirdamas kojomis, kurios laisvai pastatytos iš abiejų pusių. Jei esant poreikiui atliekant užduotis, kai reikia kelis kartus atsistoti, atsisėsti ir vėl atsistoti nuo balno formos kėdės tai padaryti yra daug lengviau nei naudojant įprastą biuro kėdę.

Išsirinkite savo SALLI kėdutę!

Turite klausimų?
Jei turite klausimų, prašome kreiptis į el. parduotuvės Rehastar.com personalą telefonu darbo dienomis 08:00 – 17:00 arba el. paštu bet kuriuo metu ir mes pasistengsime kuo greičiau jums atsakyti.

El. paštu: info@rehastar.com
Telefonu: +370 626 11553