Prekių katalogas

Kaip išgelbėti gyvybę su turniketu?

Kaip išgelbėti gyvybę su turniketu?

Turniketas – tai ne kartą girdėtas žodis, kurį aptinkame karinių filmų scenose ar klausantis pirmosios pagalbos kurso. Ir ne veltui, nes tai pirmoji ir pati efektyviausia priemonė siekiant greitai sustabdyti kraują įvykus nelaimei – avarijai, užpuolimui, nelaimingam atsitikimui. Turniketas jau nuo senų laikų gyvybes gelbėja kariams ir civiliams.  

Kas yra turniketas?

Turniketas – audinio juostelė, kuri tvirtai surišama aplink sužeistą ranką ar koją siekiant sustabdyti kraujavimą iš venos arba arterijos. Šio „stebuklo” išradėju laikomas prancūzų chirurgas Jean Louis Peti, kuris 1718 m. pristatė savo išradimą Paryžiaus Karališkajai mokslo akademijai ir panaudojo žodį „tourniquet à vis“, kilusį iš žodžio „turnere“, reiškiančio sukimąsi. Jo išradimas buvo juostelė su mediniu arba metaliniu pagaliuku. Dabartiniai turniketai yra gerokai patobulinti lyginant su pirmaisiais, tačiau atlieka lygiai tokią pačią funkciją.

Kokie yra trys pagrindiniai turniketo tipai?

Kalbėdami apie turniketus mes dažniausiai pagalvojame apie skubios pagalbos turniketus, tačiau reikėtų paminėti, kad jų yra trijų tipų.

Reabilitaciniai turniketai dažnai naudojami kraujotakos ribojimui arba BFR (kraujo tėkmės apribojimo) treniruotėms, padedančioms stiprinti kraujagysles. Reabilitaciniai turniketai dažnai yra vadinami pneumatiniais turniketais. Netinkamai naudojami jie gali pridaryti nemažai žalos, tad labai svarbu juos naudoti prižiūrint specialistui.

Chirurginiai turniketai naudojami plastinių ir ortopedinių operacijų metu, siekiant sumažinti kraujo tekėjimą į operuojamą vietą. Naudojant chirurginį turniketą kraujo netenkama minimaliai. Chirurginius turniketus naudoja medicinos specialistai, o kiti asmenys prie šios įrangos priėjimo neturi.

Nelaimingo atsitikimo atveju plačioji visuomenė naudotų kitą turniketą, vadinamą skubios pagalbos (avariniu) turniketu. Jį gali užsidėti net ir pats sužeistasis. Skubios pagalbos turniketus galima įsigyti internete. Nepamirškite pasidomėti, kaip jais naudotis, kad ištikus nelaimei būtumėte pasiruošę ir galėtumėte greitai, ramiai ir užtikrintai sustabdyti kraujavimą ir išgelbėti gyvybę.

 

 

Kada galima naudoti turniketą?

Turniketas naudojamas esant stipriam galūnės kraujavimui, kai jo nepavyksta sustabdyti tiesiogiai spaudžiant žaizdą, po galūnės amputacijos ar esant dideliam įpjovimui, kurio spausti tiesiogiai negalima. Turniketą draudžiama naudoti norint stabdyti kraujavimą iš galvos ar kaklo. Juostelės spaudimas yra per didelis, todėl kraujui pakliuvus į galvą, smegenys miršta. Turniketas yra naudojamas tik kūno galūnėms.

Kaip naudoti turniketą?

Turniketai gali būti kiek skirtingi, tačiau pagrindinės turniketo naudojimo taisyklės nekinta.

1. Radus kraujavimo šaltinį įsitikinkite, kad kraujavimo negalite sustabdyti patys. Užspauskite žaizdą ir palaukite 2-3 minutes. Jei tiesioginis stabdymas nepavyksta, imamas turniketas.

2. Patikrinkite, kad tarp kūno ir turniketo nebūtų jokių papildomų daiktų: telefonų, sagų, monetų ir pan.

3. Turniketas dedamas 4-5 centimetrai (suaugusio žmogaus trijų pirštų plotis) virš žaizdos. Geriausia po turniketu padėti plonos medžiagos gabaliuką, o jei jos nėra, turniketas dedamas tiesiai ant odos.

4. Uždėję turniketą veržkite jį iki tol, kol nustos kraujuoti arba išnyks pulsas ties likusia galūnės dalimi. Per daug priveržti nereikia, kad neatsirastų nervų pažeidimų, galinčių baigtis galūnės netektimi.

5. Būtina nurodyti kada buvo uždėtas turniketas (galima rašyti ant pačio turniketo).

6. Pritvirtinkite turniketą ir jo nejudinkite, nebent medicinos specialistas nurodė kitaip.

7. Ant turniketo draudžiama dėti raiščius ar kitus įtvarus.

Šiuos žingsniu būtina išmokti mintinai ir pabandyti atlikti bent kelis kartus, kad esant realiai situacijai nepadarytumėte didelės klaidos ir netyčia nepakenktumėte dar labiau.

Ką daryti jei neturite turniketo?

Nors kiekvienas pirmosios pagalbos krepšelyje turėtų turėti bent du turniketus, gali atsitikti taip, kad jo nebus po ranka. Ką galite padaryti šioje situacijoje? Gyvybę gali išgelbėti marškinėliai ar kitas medžiagos gabalas. Medžiaga apvyniokite kraujuojančią galūnę ( 4-5 cm virš žaizdos) ir suriškite mazgą. Dėkite improvizuotą geležinį pagaliuką – tai gali būti tvirtas tušinukas, ar bet koks kitas siauras, tvirtas, pakankamai ilgas daiktas, kuris nelūžtų nuo įtempimo. Užriškite dar vieną mazgą ant viršaus ir sukite. Naudojant savadarbį turniketą būtina laikytis visų taisyklių, kaip ir dedant profesionalų turniketą.

Kodėl turniketas toks pavojingas, jei neteisingai uždedame?

Turniketo tikslas yra sutrikdyti kraujo tekėjimą į kūno dalį, tačiau tai darydami sukuriame būklę, vadinamą išemija. Išemija – tai sumažėjęs arterinio kraujo pritekėjimas į audinius ar organą. Kai audiniai netenka deguonies, kraujo tėkmės grįžimas taip pat gali kelti pavojų. Kuo ilgiau paliekamas turniketas, tuo didesnė pažeidimo rizika.

Dažniausia turniketo naudojimo komplikacija yra nervų pažeidimas. Nervų sužalojimas gali atsirasti tiek dėl mechaninio turniketo spaudimo, tiek dėl kraujo sulaikymo. Asmuo, susidūręs su nervų pažeidimu, gali nejausti spaudimo, skausmo, karščio ar šalčio ant pažeistos nervų odos.

Ilgalaikė audinių išemija ties turniketu ir po juo gali sukelti raumenų pažeidimą. Audinių nekrozė arba audinių mirtis įvyksta kai ląstelės negauna deguonies ir gliukozės, reikalingos energijai gaminti ir naudoti. Po dviejų ar trijų valandų visos ląstelių energijos atsargos išsenka ir ląstelės pradeda mirti.

Nuėmus turniketą ir į audinį grįžtant kraujui tai kartais gali pabloginti situaciją ir sukelti edemą – skysčio susikaupimą audiniuose.

Nepaisant kelių nemalonių galimų pasekmių po turniketo uždėjimo, tai vis dar yra viena pagrindinių stipraus kraujavimo stabdymo priemonė, kuri yra naudojama tiek įprastame gyvenime, tiek kare. Kokios rūšies jį pirksite nėra labai svarbu, svarbiausia, kad mokėtumėte jį teisingai panaudoti ir nepasimestumėte įvykus netikėtai situacijai.