Prekių katalogas

Nesugebėjimas kontroliuoti šlapinimosi stipriai įtakoja mūsų gyvenimo kokybę. Kaip sau padėti?

Nesugebėjimas kontroliuoti šlapinimosi stipriai įtakoja mūsų gyvenimo kokybę. Kaip sau padėti?

Apskaičiuota, kad daugiau nei  60 milijonų europiečių  ir 12 milijonų amerikiečių turi šlapimo nelaikymo problemą. Šlapimo nelaikymas paveikia visų amžiaus grupių, abiejų lyčių ir įvairaus socialinio bei ekonominio lygio žmones. Taip pat apskaičiuota, kad nuo 15 iki 30 procentų vyresnių nei 60 metų žmonių, gyvenančių namuose, turi šlapimo nelaikymo problemą. Moterys dvigubai dažniau nei vyrai serga šia liga. Labai dažna ši problema vyresnio amžiaus žmonių, kurie gyvena slaugos namuose. Tikslus šlapimo nelaikymu sergančių žmonių skaičius nėra žinomas, tačiau bendras paveiktų žmonių skaičius gali būti daug didesnis nei dabartiniai skaičiavimai. 

Šlapimo nelaikymas yra nesugebėjimas kontroliuoti šlapinimosi. Terminas gali būti vartojamas pakaitomis su hiperaktyvia šlapimo pūsle (OAB), kuri taip pat apima tokį patį šlapinimosi dažnį ir norą šlapintis. Žmonės, kenčiantys nuo hiperaktyvios šlapimo pūslės arba šlapimo nelaikymo, negali sulaikyti šlapimo – jie šlapinasi. 

 

Šlapimo nelaikymo tipai:


Šlapimo nelaikymas klasifikuojamas pagal simptomus arba aplinkybes, atsirandančias šlapimo nutekėjimo metu.

 • Streso nevaldymas: Streso šlapimo nelaikymo priežastis dažnai yra silpni arba pažeisti dubens dugno raumenys. Padidėjęs spaudimas skrandžiui, pavyzdžiui, nėštumas ar nutukimas, yra dar viena streso šlapimo nelaikymo priežastis.
 • Skausmingas šlapimo nelaikymas: atsiranda, kai pernelyg aktyvi šlapimo pūslė susitraukia jums to nenorint. Galite jaustis taip, lyg skubate pasiekti tualetą, nekantraujate ir dar nepasiekus tualetą šlapimas be jokio įspėjimo gali nutekėti. Šlapimo pūslė gali tapti pernelyg aktyvi dėl infekcijos, kuri dirgina šlapimo pūslės gleivinę. Nervai, kurie paprastai kontroliuoja šlapimo pūslę, taip pat gali būti atsakingi už pernelyg aktyvią šlapimo pūslę.
 • Mišrus šlapimo nelaikymas: dažnai yra abiejų pirmiau minėtų sąlygų derinys – streso ir priverstinio šlapimo nelaikymo.
 • Perpildymo šlapimo nelaikymas: atsiranda, kai šlapimo pūslei leidžiama taip prisipildyti, kad ji tiesiog persipildo. Taip atsitinka, kai silpnesnė šlapimo pūslė užsikemša ir neleidžia normaliai ištuštinti. Padidėjusi prostata gali sukelti tokį užsikimšimą. Dėl šios priežasties perpildytas šlapimo nelaikymas dažniau pasitaiko vyrams nei moterims. Šlapimo pūslės silpnumas gali išsivystyti tiek vyrams, tiek moterims, tačiau dažniausiai tai atsitinka žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu, daug vartojantiems alkoholį ir kitiems, silpnesnių nervų žmonėms.
 • Aplinkos nelaikymas (kartais vadinamas funkciniu šlapimo nelaikymu): atsiranda, kai žmonės negali patekti į tualetą, kai jiems to reikia. Šlapimo sistema gali veikti gerai, tačiau fizinė ar protinė negalia ar kitos aplinkybės neleidžia normaliai naudotis tualetu.
 • Naktinė enurezė yra šlapimo nelaikymas, atsirandantis miego metu.


Kai asmenys turi dviejų ar daugiau šlapimo nelaikymo tipų, reikia rasti kiekvieno iš jų priežastis ir į jas atsižvelgti planuoti tinkamą gydymą.

Ką galima padaryti dėl šlapimo nelaikymo?
Kadangi yra daug skirtingų šlapimo nelaikymo tipų ir įvairių priežasčių, yra daug įvairių medicininio gydymo formų, todėl svarbu gauti tinkamą diagnozę pasikonsultavus su savo sveikatos priežiūros specialistu.

Kad padėti sau, pirmiausia reikia imtis priemonių ir veiksmų, kurie padėtų sumažinti šlapimo nelaikymą.

Rekomenduojama:
1. Nustokite rūkyti. Jei rūkote, rizikuojate susirgti šlapimo nelaikymu, nes kosulys apkrauna dubens dugno raumenis.
2. Atlikite tinkamus pratimus. Didelio poveikio pratimai ir atsisėdimai spaudžia dubens dugno raumenis ir gali padidinti nuotėkį. Norėdami sustiprinti dubens dugną ir palengvinti simptomus, didelio poveikio pratimus, pavyzdžiui, bėgiojimą ir aerobiką, pakeiskite stiprinančiais pratimais, pvz., pilateso pratimais. Pilatesas stiprina pagrindinius raumenis, o tai naudinga esant streso šlapimo nelaikymui.
3. Venkite kėlimo. Kėlimas apkrauna dubens dugno raumenis, todėl venkite to, kai tik galite. Kai jums reikia ką nors pakelti, pavyzdžiui, paimti vaikus ar pirkinių krepšius, prieš kėlimą ir jo metu įtempkite dubens dugno raumenis.
4. Numeskite perteklinį svorį, neturėti viršsvorio. Antsvoris gali susilpninti dubens dugno raumenis ir sukelti šlapimo nelaikymą dėl riebalinio audinio spaudimo šlapimo pūslei. Jūsų simptomai gali pagerėti ir visiškai išnykti, jei neteksite perteklinio viršsvorio. Naudokite sveiko svorio skaičiuoklę, kad patikrintumėte, ar esate sveiko svorio pagal savo ūgį.
5. Nedelsdami gydykite vidurių užkietėjimą. Įtempimas iki tuštinimosi silpnina dubens dugno raumenis ir pablogina šlapimo nelaikymą. Niekada neignoruokite noro tuštintis. Jei turite vidurių užkietėjimą, tai gali padėti pakeisti savo mitybą ir gyvenimo būdą. Gali padėti valgyti daugiau skaidulų ir daugiau mankštintis. Taip pat gali padėti, jei pakeisite sėdėjimo būdą ir naudosite raumenis, kad ištuštintumėte vidurius. Šiuo klausimu gali patarti specialistas kineziterapeutas.
6. Sumažinkite kofeino kiekį. Kofeinas dirgina šlapimo pūslę ir gali pabloginti šlapimo nelaikymą. Kava turi didžiausią poveikį, todėl nustokite ją gerti arba pereikite prie kavos be kofeino. Gazuotuose gėrimuose, arbatoje, žaliojoje arbatoje, energetiniuose gėrimuose ir karštame šokolade taip pat yra kofeino, todėl sumažinkite jo kiekį ir pakeiskite vandeniu bei žolelių ar vaisių arbatomis.
7. Sumažinkite alkoholio vartojimą. Alkoholis yra diuretikas, dėl kurio dažniau šlapinasi. Sumažinimas gali padėti šlapimo nelaikymo simptomams.
8. Gerkite daug vandens. Išgerkite 6–8 stiklines skysčių per dieną (bet ne daugiau), nebent gydytojas nurodys kitaip. Daugelis žmonių, sergančių šlapimo nelaikymu, vengia gerti skysčių, nes mano, kad tai sukelia daugiau problemų. Tačiau ribojant skysčių vartojimą šlapimo nelaikymas pablogėja, nes sumažėja šlapimo pūslės talpa. Nepakankamas skysčių gėrimas taip pat gali sukelti vidurių užkietėjimą arba jį pabloginti.
9. Valgykite tinkamus maisto produktus. Venkite aštraus ir rūgštaus maisto, pavyzdžiui, kario ir citrusinių vaisių, nes jie gali sudirginti šlapimo pūslę ir pabloginti nuotėkius bei kitus šlapimo nelaikymo simptomus.

 

BŪDAI, KURIE GALI PADĖTI ŠLAPIMO NELAIKYMUI:

Šlapimo nelaikymo gydymas priklauso nuo jo tipo, sunkumo ir pagrindinės priežasties. Gali prireikti gydymo derinio. Jūsų gydytojas, greičiausiai pirmiausia pasiūlys mažiausiai invazinius gydymo būdus ir pereis prie kitų variantų tik tuo atveju, jei šie metodai nepavyks.

Prieš nusprendžiant ar reikia operacijos, reikia išbandyti visus šlapimo nelaikymo gydymo būdus:

Kūno mokymo technikos:

 • Šlapimo pūslės mokymas. Tai yra tada, kai atidedate šlapinimąsi, kai atsiranda noras eiti. (T. y. „laikyti“.) Pradėkite nuo to, kad kiekvieną kartą, kai pajusite norą šlapintis, pabandykite sulaikyti 10 minučių. Tikslas yra pailginti laiką tarp kelionių į tualetą, kol šlapinatės tik kas dvi ar keturias valandas.
 • Dvigubas tuštinimasis. Tai apima mokymąsi visiškai ištuštinti šlapimo pūslę, kad išvengtumėte perpildymo šlapimo nelaikymo. Dvigubas tuštinimasis reiškia šlapinimąsi, tada palaukti kelias minutes ir bandyti dar kartą.
 • Suplanuotos tualeto kelionės. Šlapinkite kas 2–4 valandas, o ne laukite, kol reikės eiti.
 • Skysčių ir dietos valdymas. Norint kontroliuoti šlapimo pūslę, gali tekti vengti alkoholio, kofeino ar rūgštaus maisto arba bent jau sumažinti jo vartojimą. Skysčių vartojimo mažinimas, svorio metimas ar fizinio aktyvumo didinimas taip pat gali palengvinti problemą.

Dubens dugno raumenų pratimai
Gydytojas gali rekomenduoti šiuos pratimus atlikti dažnai, kad sustiprintų raumenis, kurie padeda kontroliuoti šlapinimąsi. Taip pat žinomi kaip Kegelio pratimai, šie metodai yra ypač veiksmingi esant streso šlapimo nelaikymui, bet taip pat gali padėti paskatinti šlapimo nelaikymą.
Pirmiausia įsivaizduokite, kad bandote sustabdyti šlapimo tekėjimą. Tada:
• Įtempkite (sutraukite) raumenis, kuriais nustotumėte šlapintis, ir palaikykite 5 sekundes, o tada 5 sekundes atsipalaiduokite (Jei tai per sunku, pradėkite palaikydami po 2 sekundes ir atsipalaiduodami po 3 sekundes.)
• Išlaikykite susitraukimus 10 sekundžių vienu metu.
• Kiekvieną dieną stenkitės atlikti bent tris 10 pakartojimų rinkinius.
Kad padėtumėte nustatyti ir susitraukti tinkamus raumenis, galbūt norėsite dirbti su kineziterapeutu arba išbandyti biologinio grįžtamojo ryšio metodus.

Elektrinė stimuliacija
Šis metodas apima laikiną elektrodų įvedimą į tiesiąją žarną arba makštį, siekiant stimuliuoti ir sustiprinti dubens dugno raumenis. Švelnus elektrinis stimuliavimas gali būti veiksmingas esant streso ir priverstinio šlapimo nelaikymui, tačiau gali prireikti kelių gydymo būdų per kelis mėnesius.

Vaistai
Dažniausiai šlapimo nelaikymui gydyti naudojami vaistai:

 • Anticholinerginiai vaistai. Jie nuramina pernelyg aktyvią šlapimo pūslę ir gali būti naudingi esant šlapimo nelaikymui.
 • Mirabegronas (Myrbetriq). Šis vaistas, vartojamas priverstiniam šlapimo nelaikymui, atpalaiduoja šlapimo pūslės raumenis ir gali padidinti šlapimo kiekį, kurį šlapimo pūslė gali laikyti. Tai taip pat gali padidinti šlapinimosi kiekį vienu metu, o tai padeda visiškai ištuštinti šlapimo pūslę.
 • Alfa blokatoriai. Vyrams, sergantiems šlapimo nelaikymu, šie vaistai atpalaiduoja šlapimo pūslės kaklo raumenis ir prostatos raumenų skaidulas bei palengvina šlapimo pūslės ištuštinimą.
 • Vietinis estrogenas. Makšties kremo, žiedo ar pleistro pavidalo vietinio estrogeno mažos dozės naudojimas gali padėti tonizuoti ir atjauninti audinius šlaplės ir makšties srityse bei sumažinti kai kuriuos šlapimo nelaikymo simptomus.

 

Medicininiai prietaisai

Prietaisai, skirti moterims, sergančioms šlapimo nelaikymu, gydyti:

 • Šlaplės įdėklas. Mažas, į tamponą panašus vienkartinis prietaisas į šlaplę įkišamas prieš tam tikrą veiklą, pavyzdžiui, tenisą, kuri gali sukelti šlapimo nelaikymą. Įdėklas veikia kaip kamštis, apsaugantis nuo nutekėjimo ir pašalinamas prieš šlapinantis.
 • Pesaras. Į makštį įkišamas standus žiedas ir nešiojamas visą dieną. Šis prietaisas padeda išlaikyti šlapimo pūslę, esančią šalia makšties, kad būtų išvengta šlapimo nutekėjimo, ir gali būti rekomenduojamas esant šlapimo nelaikymui dėl iškritusios šlapimo pūslės ar gimdos.
 • Sugeriantys įklotai ir kateteriai.

Rūpinkitės savimi, valgykite sveiką maistą, rūpinkitės savo svoriu, nuolat darykite mankštą. Kasdien atlikite dubens dugno pratimus, kurie padeda stiprinti raumenis ir stabdyti šlapimo nutekėjimą. Reikės daug kantrybės ir daug laiko, kol pajusite naudą ir rezultatus.